How to Look Natural in Photos jest książką o systemie totalitarnym, który angażuje fotografię do swoich celów. To rozważania o mechanizmie i relacjach związanych z patrzeniem i fotografowaniem, byciem obserwatorem i obserwowanym, opisującym i opisywanym. Przemoc zaczyna się w układzie nerwowym – od impulsu, który przechodzi przez ciało i sprawia, że ktoś zwalnia migawkę – kończy się zaś na archiwum jako miejscu interpretacji informacji i obrazów. Książka opowiada również o układzie relacji obejmujących szpiegów, agentów, strażników, programistów algorytmów sztucznej inteligencji, figurantów, podejrzanych, archiwistów, skazanych, przypadkowo uchwyconych i mijanych. Stykają się oni ze sobą na różnych płaszczyznach, które składają się na jedną wielką machinę, nieokiełznaną i rozproszoną.
Ustawiając obok siebie obrazy i słowa wyrwane z porządku archiwum, Beata Bartecka i Łukasz Rusznica tworzą zwartą strukturę narracyjną. Nawet jeśli każde zdjęcie odwołuje się do konkretnej historii, utkanej z indywidualnej egzystencji i splecionej ze społeczno-politycznym dramatem, nawet jeśli każde zdjęcie jest odrębną wizualną kompozycją, nawet jeśli każdy opis mówi o różnych metodach i okolicznościach – to choreografia wszystkich elementów tworzy uniwersalną opowieść odsłaniającą spojrzenie systemu.
W książce znajdują się opisy fotografii stworzone na podstawie oryginalnych notek archiwalnych oraz artykuł historyka i starszego kustosza z Instytutu Pamięci Narodowej Tomasz Stempowskiego.
Książka znalazła się na shortliście The Rencontres d’Arles Book Awards w kategorii The Historical Book Award 2021 oraz na 8th The Singapore International Photography Festival Open Call Photobook.
Beata Bartecka i Łukasz Rusznica otrzymali za książkę Wrocławską Nagrodę Artystyczną w kategorii sztuki wizualne, przyznawanej przez Miasto Wrocław, oraz główną nagrodą w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku.
How to Look Natural in Photos
praca kuratorska i redakcja: Beata Bartecka, Łukasz Rusznica
projekt: Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor)
tekst towarzyszący: Tomasz Stempowski
przygotowanie do druku: Krzysztof Krzysztofiak
wydawcy: Ośrodek Postaw Twórczych & Palm* Studios
partner: Arctic Paper
2021
wydanie angielskojęzyczne i polskojęzyczne
* Badania w IPN Beata Bartecka realizuje w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).
Media o książce:
collectordaily.com
c4journal.com
www.calvertjournal.com
www.lensculture.com
www.thefirstnews.com
lenscratch.com
cphmag.com
lintervalle.blog
www.dwutygodnik.com
www.reponsesphoto.fr
theheavycollective.com
kulturaupodstaw.pl
www.tygodnikpowszechny.pl
warsawinsider.pl
www.vogue.pl
singulars.fr