?>
 
T

To książka o emocjach.

Brzmi to banalnie, może nawet zniechęcająco, ale taka jest prawda. Litery wywołują emocje w bardzo szerokim zakresie. Są tematem zażartych dyskusji, różnicują postawy, a nawet stają się polem przemocy. Niekiedy są lokalne i łączą małe społeczności, innym razem umożliwiają przekraczającą wszelkie granice komunikację. Są zanurzone w niezbywalnej historii, naznaczonej triumfami i porażkami, a także w nieuchronnej przyszłości, która jak zwykle już nastąpiła, tylko jest nierówno rozłożona. Rozmawiając o literach, można mówić o ich kształtach, grubościach linii i odległościach między nimi. Można przywoływać historię powstawania, rozpowszechniania i korzystania. Można również opowiadać o ludziach. Niezależnie od tego, jaką narrację przyjmiemy, zawsze będziemy krążyć wokół emocji i doświadczeń.

Prezentowana książka to rezultat drugiej edycji międzynarodowej konferencji Wrocław Type Forum 2018, która podejmowała tematy związane ze współczesną typografią i z projektowaniem krojów. Podobnie jak samo wydarzenie, niniejsza publikacja zbiera różne historie, pokazując, że do tej dziedziny można podejść z wielu punktów widzenia. Dlatego rozmawiamy i dajemy głos zarówno praktykom, jak i teoretykom: projektantom liter, typografom, badaczom, krytykom, aktywistom i kuratorom. Chociaż każdy z nich tworzy inną opowieść, inaczej akcentuje swoje obszary działania i fascynacje, to wszystko się łączy: jeden wywołuje przepływ, drugi go przecina. Każdy z nich tworzy własną mikrohistorię, która im bardziej jest osobista, tym bardziej staje się uniwersalna: niczym fraktalny obiekt, który mówi więcej o całości i systemie niż próba całościowego opracowania.

Jest w tej książce silny entuzjazm – nawet jeśli pełen pęknięć i zarysowań, to niosący ze sobą fascynację i niezłomną postawę oraz poczucie, że warto pochylać się nad literami. A nawet zachętę, by nie tylko zobaczyć w nich wielowiekową historię i efekt pracy wielu pokoleń, ale przede wszystkim dojrzeć źródło nieustającej współpracy.


Wstęp do książki „Typohistorie. Wywiady i artykuły o typografii i projektowaniu pisma” (Wydawnictwa: ASP we Wrocławiu, 2019), zespół redakcyjny: Beata Bartecka, Maciej Majchrzak, Iwona Matkowska.